W bieżącym roku szkolnym realizowaliśmy w szkole zadania z zakresu Cyberbezpieczeństwa. W szkole powołano zespół złożony z uczniów klasy siódmej i ósmej, nauczycieli – p. Basi, p. Małgosi, p. Mirki i p. Ani oraz rodzica - p. Sławka. W ciągu roku wykonaliśmy kilka akcji promujących bezpieczeństwo w Internecie. Uczniowie klasy 8 z p. Basią przygotowali plakaty informujące o zasadach bezpiecznego poruszania się w wirtualnym świecie w ramach dnia Bezpiecznego Internetu, które zostały umieszczone na korytarzach szkolnych. Uczniowie klasy 7 wraz z p. Mirka przygotowali lekcje na temat cyberbezpieczeństwa, które przedstawili uczniom klas I-VIII, w czasie zajęć wykorzystali filimik z YouTube n/t. „Cyberprzemocy”. Pani Małgosia przygotowała i opracowała ankietę sprawdzającą wiedzę uczniów, rodziców i nauczycieli na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. W czasie kwietniowych wywiadówek p. Ania przeprowadziła szkolenie dla rodziców na temat „Szkodliwych treści w Internecie” i „Kontroli rodzicielskiej” opracowanej na podstawie publikacji Anny Rywczyńskiej i Julii Piechny pt. „Szkodliwe treści w Internecie. Poradnika dla nauczycieli” oraz poradnika opracowany przez MEiN i partnerów na temat „Higieny cyfrowej i cyberbezpieczeństwa”. Zachęcała rodziców do kontrolowania aktywności i czasu korzystania z Internetu przez swoje dzieci. W czasie szkolenia p. Sławek, rodzic uczennicy naszej szkoły, zaprezentował różnie aplikacje przeznaczone do kontrolowania aktywności dzieci w Internecie, min. Find my kids, Famili link, Kontrola rodzicielska, Kids 360, Bezpieczna rodzina oraz Ping od Findmykids i ocenił aplikację mOchrona przygotowana przez OSE. Wszystkie działania koordynowała p. Ania, która brała udział w programie OSEhero.
Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym w realizację zadań!
Pomocni w interwencji:
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę - bezpłatny Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawach Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100.
- Niektóre serwisy posiadają rozbudowany system wsparcia dla użytkowników i zgłaszania nadużyć:
- Centrum Pomocy Facebooka
- Centrum Pomocy Google’a
- Centrum Pomocy YouTube’a
- Centrum Pomocy Twittera
- Centrum Pomocy Instagrama
- Szkodliwe treści, a zwłaszcza te, które łamią przepisy prawa, można także zgłosić anonimowo do Dyżurnet.pl
- Szkoła jest podłączona do programu OSE (Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej) i może korzystać z proponowanych w ramach OSE usług bezpieczeństwa chroniących przed dostępem do szkodliwych i nielegalnych treści na terenie placówki.