W naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa, który przypada 21 marca. Cały tydzień poprzedzający dzień 21 marca w szkole były podejmowane różne działania promujące ten dzień, m.inn. :
- przygotowano gazetkę tematyczną zawierającą informacje o zespole Downa, ciekawostki; gazetka stanowiła źródło wiedzy i inspiracji dla całej społeczności szkolnej;
- każda klasa przy wsparciu i koordynacji wychowawcy przygotowała plakat promujący Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa; plakaty zwiększyły świadomość wśród uczniów na temat zespołu Downa, przyczyniły się do promowania akceptacji i integracji osób z zespołem Downa;
- przygotowano trzy specjalne stacje zadaniowe dla uczniów klas 1-3, które pozwoliły im w ciekawy i interaktywny sposób zdobyć wiedzę na temat zespołu Downa oraz rozwijać postawy empatii i akceptacji; uczniowie odwiedzali stacje w grupach pod opieką swoich wychowawców;
- opracowano quiz dla uczniów klas 4-8, który pozwolił im sprawdzić swoją wiedzę na temat zespołu Downa oraz utrwalić informacje; quiz uczniowie rozwiązywali pod kontrolą nauczyciela informatyki;
- uczniowie klas 4-8 na lekcji języka polskiego przygotowali krzyżówki, z głównymi hasłami ZESPÓŁ DOWNA, CHROMOSOM; krzyżówki zawierały hasła związane z zespołem Downa oraz promujące pozytywny wizerunek osób z zespołem Downa.
Wszystkie prace plastyczne oraz inne wytwory uczniów zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu, tworząc gazetkę tematyczną.
21 marca odbyła się Akcja „Skarpetkowy Dzień” - uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi z naszej szkoły założyli w tym dniu dwie różne, kolorowe skarpetki. Ten symboliczny gest miał na celu wyrażenie solidarności z osobami z zespołem Downa i zwrócenie uwagi na ich wyjątkowość oraz promowanie tolerancji i akceptacji różnorodności.
Dzień solidarności z osobami z zespołem Downa to ważny krok w naszej szkole, aby każdy czuł się akceptowany i szanowany.
Dziękujemy naszym wspaniałym uczniom za kreatywność, otwartość i empatię. Wasze prace plastyczne i aktywny udział w proponowanych działaniach są inspiracją.
Dziękujemy nauczycielom za zaangażowanie i profesjonalizm. Wasze działania edukacyjne i integracyjne przyczyniły się do zwiększenia świadomości na temat zespołu Downa.
Dziękujemy rodzicom za wsparcie i współpracę.
Pomysłodawcami i koordynatorkami działań były: Weronika Kierszk – psycholog oraz Ewelina Krasinkiewicz - pedagog specjalny.